
Hogyan válassz megfelelő növényt a megfelelő helyre?
Álmaink kertjéhez sokszor rögös út vezet. Számtalan döntés előtt állunk, mikor leendő kertünket tervezgetjük, amiből egy jelentős részt tesz ki a kertbe kerülő növények listája. Ilyenkor sokszor hajlamosak vagyunk csupán a küllem alapján kiválasztani a leendő növényeinket. Azonban ahhoz, hogy a kiválasztott növények teljes szépségükkel tudjanak kertünkben is kibontakozni, bizony nem árt a kiszemelt növények igényeit és kertünk adottságait egyszerre figyelembe venni. Bejegyzésünkben szeretnénk nektek támpontot adni ahhoz, hogy milyen szempontokat érdemes átgondolni, akár csak 1-1 új növényt szeretnénk kertünkbe, akár a teljes kertünk növénylistáját állítjuk össze.
Amikor új növényeket tervezel egy díszkertbe, érdemes figyelembe venni több szempontot is, hogy a kert esztétikailag is vonzó és praktikus legyen. Íme a legfontosabb tényezők:
Éghajlati zóna és kertünk mikroklímája:
Magyarország területének legnagyobb része a 6 és a 7 USDA zónákba sorolható, ami azt jelenti, hogy hazánk fagyzugosabb területein akár -23 C° is előfordulhat, míg az Alföld nagy részén -17C°-nál nem kell hidegebb időjárással kalkulálnunk. Az elmúlt évek enyhe telei, egyre nagyobb kísérletező kedvet adnak a kertészeknek, hogy melegebb teleket igénylő növényeket is telepítsenek kertjeikbe. Ezeknél a zömében 8 USDA zónás növényeknél azonban mindenképp érdemes felkészülnünk arra, fiatalabb korukban védjük őket a keményebb, nem várt mínuszok esetén, valamint kertünk védettebb területeire telepítsük őket. Kertünk mikroklímája eltérhet a szakirodalomban jelzett USDA besorolástól, hiszen például télen a fűtött ingatlanokból kisugárző hő, a beépítettség mértéke, a már meglévő növények, a kert széljárása mind-mind egyedivé teszi kertünk klimatikus viszonyait. Mielőtt bármilyen növényt választanál, fontos, hogy tisztában legyél a kerted mikroklímájával. Ehhez érdemes lehet méréseket végezni, főleg a kiugróan hideg időszakokban, hogy lássuk, kertünk mennyivel melegebb az esetleges védettségének köszönhetően. A növények télállósága meghatározza, hogy milyen hőfokig képes elviselni a fagyokat.
Fényviszonyok:
A növények eltérő mennyiségű és erősségű fényt igényelnek. Ez alapján nagyjából 3 csoportba sorolhatóak: napos helyet kedvelőek, félárnyékos helyet kedvelők, árnyékos helyet kedvelő növények. Növényválasztás előtt érdemes megvizsgálni, hogy azon a területen, ahova ültetni szeretnénk, milyenek a fényviszonyok. Ezt érdemes a nap folyamán több időpontban is megfigyelni, hiszen a napjárással megegyezően az árnyékos és napos helyek is változhatnak a nap folyamán. A teljes napsütötte helyekre nagy fényigényű, általában szárazságtűrő növényeket érdemes ültetni, ilyen körülmények között az árnyékkedvelőek levele megéghet. A félárnyékos, részben árnyékos helyekre jó választások azok a növények, amik alapvetően fénykedvelőek, de a nagyon száraz körülményeket vagy a déli erős napsugárzást rosszul viselik. De a toleránsabb árnyékkedvelők közül is választhatunk félárnyékos részre növényt. Fák alá, épületek takarásába, ahova szinte egész nap nem jut közvetlen napsütés mindenképp árnyékkedvelő növényt válasszunk, mert a napos helyet kedvelő növények ilyen körülmények között csak megnyúlnának a fényhiány miatt, és ilyen állapotban sokkal kitettebbek a betegségeknek, kártevőknek, valamint virágzásban is alulteljesítenek.
A növények mérete és növekedési üteme:
Fontos, hogy a kiválasztott növények mérete illeszkedjen a kerted méretéhez. Ne válassz túl nagy növényeket, ha kicsi a tér, mert hamar zsúfolttá válhat, és a növények versenyezhetnek a fényért és a tápanyagokért. Néhány növény gyorsan nő, míg mások lassan. A gyorsan növő növények hamar kitöltik a teret, ami előnyös egy sövény telepítésénél, de ezeket a megfelelő méret elérése után folyamatosan nyírással kell formában tartani, ami extra időt és munkát igényel.
Vízigény és öntözés:
Az elmúlt évek szárazságai után a növények vízigénye kiemelten fontos szempont lett. Ha szárazabb időjárású helyen laksz vagy nem szeretnél sokat öntözni, válassz szárazságtűrő növényeket. Ha viszont nedvesebb, párásabb éghajlatú helyen tervezel kertet, esetleg kerti tavad is van, akkor bátran tervezhetsz nagyobb vízigényű növényekkel is. Víztakarékossági szempontból kiemelten fontos a dísznövény ágyásaink mulcsozása is. Ezzel megóvjuk a talajt a túl gyors kiszáradástól és felmelegedéstől, amiért a növényeink is hálásak lesznek.
Talajigény:
A növények eltérő talajigényekkel rendelkeznek, ezért fontos tisztában lennünk kertünk talajának minőségével. Fontos talajtulajdonság a pH, hiszen vannak olyan növények, amik kifejezetten érzékenyek a talaj kémhatásával szemben (pl. japán juharok savanyú talaj igénye). A növények legnagyobb része a közel semleges talajokat kedveli, de vannak amik jobban kedvelik az enyhén meszes (lúgos) talajokat, mások pedig inkább a savanyú talajokban érzik jól magukat. Fontos szempont még a növények számára a talaj kötöttsége, ez alapján megkülönböztetünk homokos, vályog és agyagos talajokat (valamint ezek keverékei). A homokos talajok lazák, könnyen melegednek, de víz és tápanyag megtartó képességük gyenge. A vályog talajok könnyen művelhetőek, sok vizet képesek felvenni, de hajlamos a tömörödésre. Az agyagos talajok jellemzően sok tápanyagot tartalmaznak, de sokszor túl kötöttek, nehezek, levegőtlenek.
Kompromisszumok:
Sokszor előfordul az a helyzet, hogy szerelembe esünk egy növénnyel, de sajnos kertünk adottságai alapján nem javasolt az ültetése. Ilyenkor érdemes végiggondolni, milyen körülmények azok, amiken esetleg tudunk javítani. Ilyen lehet a túl kötött talajok homokkal való lazítása, vagy a tápanyagban szegény, száraz homoktalajok komposzttal és mulcsolással történő javítása. Ha meszes talajú kertünk van, de egy kifejezetten savanyú talajt kedvelő növényt (ha mérete megengedi) akár dézsában is nevelhetünk, hiszen ott a számára optimális ültetőközegben tarthatjuk. Kisebb termetű, fagyra érzékenyebb növényeinket is nevelhetjük cserépben, amiket hideg idő esetén biztonságba tudunk vinni, vagy kiültetve elláthatjuk vastag takarással a nem várt mínuszok esetén.
Virágzási időszakok:
Ha azt szeretnéd, hogy a kertedben folyamatosan legyen valami, ami virágozik, akkor érdemes eltérő virágzási időszakokkal rendelkező növényeket párosítani. Így tavasszal, nyáron, ősszel sőt akár még télen is élvezheted a kerted virágait.
Növényápolási munkák:
Egyes növények kevesebb törődést igényelnek, míg mások munkásabbak, esetleg odafigyelést igénylő feladatokkal jár (pl. helyes metszések). Például a virágágyásokban az egy- és kétnyári növények ültetése munkaigényes feladat, ellenben a lágyszárú évelők ültetésük után hosszú évekig virítanak.